JACKİE ARDİTTY

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Ressam Hasan Kavruk’tan yağlıboya, pastel, akrilik, çini mürekkebi, suluboya gibi teknikler üzerine özel eğitim aldı. İlk sergisini 11 yaşındayken Beyoğlu Sanat Galerisinde açtı. Yurt içinde ve aralarında UNICEF’in de bulunduğu birçok uluslararası ve dünya çapındaki resim yarışmalarında ödüller aldı.

 

Fransa’nın Avignon kentindeki ulusal müzede “Maskeli Balo” adlı eseri yer alan sanatçı, 14 yaşındayken, aralarında Nurullah Berk, Nuri İyem, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi ressamların bulunduğu Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Kurulu tarafından seçildi ve “Harika Çocuklar Kanunu” ile Paris Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim almak üzere burs kazandı. 1980 yılında Gorbon Işıl Seramik sanat atölyesinde özel seramik çalışmalarına imza attı.

 

1994 yılında Beyoğlu İDA Sanat Galerisinde ve 2002 yılında 8. sergisini Çırağan Sarayı Sanat Galerisinde açan sanatçının eserlerine empresyonizm ve figüratif akımlarla birlikte duygusallık ve hareket de hâkimdir. 2015 yılında Ekavart Sanat Galerisinde "Umudun Işığı" adlı sergisini açtı. Sanatçının eserleri yakında Floransa, Paris ve Tel Aviv’de sergilenecektir.